2003 Winners

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


The Washington Post’s Alec Klein (left), winner in the large newspaper category, is congratulated by presenter, Paul E. Steiger, vice president and managing editor of The Wall Street Journal (right).

"AOL’s Advertising Deals" by Alec Klein, The Washington Post


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS


Winners in the medium newspaper category, Deborah O’Neil (second from left) and Jeff Harrington (left) of the St. Petersburg (FL) Times, pose with presenter, Paul E. Steiger (second from right), vice president and managing editor of The Wall Street Journal. Alecia Swasy (right), business editor, represents the organization.

"The CEO and His Church" by Deborah O’Neil and Jeff Harrington, St. Petersburg (FL) Times


CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS


Scott Finn (left) and Eric Eyre (right) of The Charleston (WV) Gazette, celebrate their win in the small newspaper category.

"A License to Steal" by Eric Eyre and Scott Finn, The Charleston (WV) Gazette


CATEGORY D: MAGAZINES


Institutional Investor’s Hal Lux (right), magazine category winner, is commended on his achievement by Michael Carroll, editor (left), and presenter, Sue Herera (center), co-anchor of CNBC’S "Business Center."

"Nationalities of Convenience" by Hal Lux, Institutional Investor


CATEGORY E: COMMENTARY


The commentary category winner, Jerry Flint of Forbes (right), was lauded by presenter, Richard C. Wald (left), consultant at ABC News.

"Auto Industry Commentary" by Jerry Flint, Forbes




CATEGORY F: DEADLINE WRITING


Presenter Matthew Winkler (fourth from left), editor-in-chief for Bloomberg News, acknowledges the accomplishment of The Wall Street Journal’s Jared Sandberg, Susan Pulliam, Gregory Zuckerman, Rebecca Blumenstein, Deborah Solomon and Shawn Young (left to right except Winkler and Hays). Carrick Mollenkamp is not pictured, and Laurie Hays, editor for technology (far right), accepts for the organization.

"WorldCom’s Whirlwind Demise" by Rebecca Blumenstein, Gregory Zuckerman, Jared Sandberg, Shawn Young, Susan Pulliam, Deborah Solomon and Carrick Mollenkamp, The Wall Street Journal


CATEGORY G: BEAT WRITING


Stephen Labaton of The New York Times (right), receives acclaim for winning the beat writing category from presenter Allan Sloan (left), Wall Street editor for Newsweek.

"Inside the S.E.C." by Stephen Labaton, The New York Times


CATEGORY H: NEWS SERVICES OR ONLINE CONTENT


Winner in the news services or online content category, Jon D. Markman of CNBC on MSN Money (center), is honored by presenter John Hillkirk (right), managing editor of the Money section of USA Today and Mark Pawlowsky, editor in chief, who accepts on behalf of the organization.

"SuperModels" by Jon D. Markman, CNBC on MSN Money


CATEGORY I: TELEVISION SHORT FORM


ABC News’ winners in the short form television category (left to right) are: Rhonda Schwartz, Jill Rackmill, Chris Vlasto, Gerilyn Curtin and David Scott. Brian Ross and Simon Surowicz are not pictured.

"Enron Investigation" by Brian Ross, Rhonda Schwartz, Chris Vlasto, Jill Rackmill, David Scott, Gerilyn Curtin and Simon Surowicz, ABC News


CATEGORY J: TELEVISION LONG FORM


Presenter Mark Morrison (left), managing editor of BusinessWeek, praises the work of Craig Cheatham (center), Mark Hadler (right) and Andrea Torrence (not pictured) of KMOV-TV (CBS affiliate, St. Louis, MO), winners of the long form television category.

"La Oroya, City of Lead" by Craig Cheatham, Mark Hadler and Andrea Torrence, KMOV-TV (CBS affiliate, St. Louis, MO)