Gerald Loeb Award Winners
 

2018 Winners

 

Congratulations to all the 2018 winners and career achievement honorees announced during Monday night’s Gerald Loeb Awards banquet and celebration at Capitale in New York City.

LIFETIME ACHIEVEMENT HONOREE

Joann S. Lublin, Former Management News Editor, The Wall Street Journal

MINARD EDITOR HONOREE

John Hillkirk, Senior Enterprise Projects Editor, Kaiser Health News

AUDIO WINNER

“ROBOT-PROOF JOBS” – MARKETPLACE
David Brancaccio, Katie Long, Nicole Childers, Ben Tolliday, Daniel Ramirez and Paulina Velasco

BEAT REPORTING WINNER

“AUTOMATING HATE” – PROPUBLICA
Julia Angwin, Je Larson, Ariana Tobin, Madeleine Varner, Noam Scheiber and Hannes Grassegger

BREAKING NEWS WINNER

“OUSTER AT UBER” – THE NEW YORK TIMES Mike Isaac, Farhad Manjoo, Kevin Roose and Ashwin Seshagiri

COMMENTARY WINNER

“THE PHARMALOT VIEW” – STAT Ed Silverman

EXPLANATORY WINNER

“THE BODY TRADE” – REUTERS Brian Grow, John Shi man, Blake Morrison, Elizabeth Culliford, Reade Levinson, Nicholas Bogel-Burroughs, Zach Goelman and Mike Wood

FEATURE WINNER

“STICKIN’ WITH THE PIG: A TALE OF LOYALTY AND LOSS” – THE POST AND COURIER Tony Bartelme

IMAGES/GRAPHICS/INTERACTIVES WINNER

“THE TRUMP EFFECT GRAPHICS” – REUTERS
Christine Chan, Matthew Weber and the Reuters team

INTERNATIONAL WINNER

“CHINA’S SURVEILLANCE STATE” – THE WALL STREET JOURNAL
Josh Chin, Liza Lin, Eva Dou, Clément Bürge, Wenxin Fan, Natasha Khan, Dan Strumpf, Charles Rollet, Jeremy Page, Elliot Bentley, Jenny O’Grady, Tyler Paige and Giulia Marchi

INVESTIGATIVE WINNER

“CULTURE OF HARASSMENT” – THE NEW YORK TIMES
Emily Steel, Michael S. Schmidt, Jodi Kantor, Megan Twohey, Susan Chira and Catrin Einhorn

LOCAL WINNER

“THE TAX DIVIDE” – CHICAGO TRIBUNE & PROPUBLICA ILLINOIS
Jason Grotto, Sandhya Kambhampati and Hal Dardick

PERSONAL FINANCE WINNER

“THE EQUIFAX BREACH” – THE NEW YORK TIMES
Ron Lieber

VIDEO WINNER

“FUTURE OF MONEY” – RETRO REPORT & QUARTZ
Chris Buck, Kyra Darnton, Solana Pyne, Laurence B. Chollet, Karen M. Sughrue, Erik German, Maria Villaseñor, Noah Mado and Je Bernier

 

Past Winners

 

2017 Winners

 

Audio Winner

"Dov Charney's American Dream," by Lisa Chow, Kaitlin Roberts, Molly Messick, Bruce Wallace, Luke Malone, and Simone Polanen, Gimlet Media

 

Beat Reporting Winner

"Big Money, Unlikely Donors," by David Zahniser, Emily Alpert Reyes, Joe Fox, and Len De Groot, Los Angeles Times

 

Breaking News Winner

"Saudi Aramco: The World's Most Valuable IPO," by Zanny Minton Beddoes, Henry Tricks, Anton La Guardia, Chris Lockwood, and Edward McBride, The Economist

 

Commentary Winner

"Creative Destruction: The Schumpeter Column," by Adrian Wooldridge, The Economist

 

Explanatory Winner

"Superbug Spreaders," by Natalie Obiko Pearson, Sharang Limaye, Jason Gale, Lydia Mulvany, Monte Reel, Stephanie Baker, Wenxin Fan, and Adi Narayan, Bloomberg News

 

Feature Winner

"Hot Mess: How Goldman Lost Libya's Money," by Matthew Campbell and Kit Chellel, Bloomberg Businessweek

 

Images/Graphics/Interactives Winner

"Business Visuals," by Larry Buchanan, Karen Yourish, Walt Bogdanich, Jacqueline Williams, Ana Graciela Mendez, Motoko Rich, Amanda Cox, and Matthew Bloch, The New York Times

 

International Winner

"Venezuela Undone," by Hannah Dreier and Ricardo Nunes, The Associated Press

 

Investigative Winner

"Dangerous Doses," by Sam Roe, Karisa King, and Ray Long, Chicago Tribune
"Allegiant Air," by William R. Levesque, Nathaniel Lash, and Anthony Cormier, Tampa Bay Times

 

Local Winners

"Painkiller Profiteers," by Eric Eyre, Charleston Gazette-Mail

 

Personal Finance Winner

"The High Cost of Coping," by Taylor Tepper and Elizabeth O'Brien, MONEY Magazine

 

Video Winner

"Cosecha de Miseria (Harvest of Misery) & The Source," by Gregory Gilderman, Marisa Venegas, Solly Granatstein, Shawn Efran, Marcus Stern, Brandon Kieffer, John Carlos Frey, and Monica Villamizar, Telemundo Network and Weather.com

CLOSE

2016 Winners

 

Audio Winner

"Your Money and Your Life," by Chris Arnold, Uri Berliner, Neal Carruth, Lori Todd, John Ydstie, Heidi Glenn, Ariel Zambelich, Avie Schneider, Alyson Hurt and Annette Elizabeth Allen, NPR

 

Beat Reporting Winner

"Testing Theranos," by John Carreyrou, Michael Siconolfi and Christopher Weaver, The Wall Street Journal

 

Breaking News Winner

"Inside the Dow-DuPont Merger,'" by David Benoit, Jacob Bunge, Dana Cimilluca, Dana Mattioli and Dennis K. Berman, The Wall Street Journal

 

Commentary Winner

"Inside the Boardroom," by James B. Stewart, The New York Times

 

Explanatory Winner

"Insult to Injury: America's Vanishing Worker Protections," by Michael Grabell, Howard Berkes and Lena Groeger, ProPublica & NPR

 

Feature Winner

"The Unraveling of Tom Hayes," by David Enrich, The Wall Street Journal

 

Images/Graphics/Interactives Winner

"Making Data Visual," by Amanda Cox, Gregor Aisch, Kevin Quealy, Matthew Bloch, Wilson Andrews, Josh Keller, Karen Yourish, Eric Buth, Nicholas Confessore and Sarah Cohen, The New York Times

 

International Winner

"Malaysia's Missing Millions," by Tom Wright, Bradley Hope, Simon Clark, Mia Lamar, Justin Baer, Tom Di Fonzo and Paolo Bosonin, The Wall Street Journal

 

Investigative Winner

"Seafood from Slaves," by Margie Mason, Martha Mendoza, Robin McDowell and Esther Htusan, The Associated Press

 

Local Winners

"Payday at the Mill," by Whit Richardson and Steve Mistler, Portland Press Herald & Maine Sunday Telegram

 

Personal Finance Winner

"Aging's Costliest Challenge," by Donna Rosato, Kate Santichen, Alexandra Mondalek and Shayla Hunter, MONEY Magazine

 

Video Winner

"Joanna Stern's Videos," by Joanna Stern and Drew Evans, The Wall Street Journal

CLOSE

2015 Winners

 

Beat Reporting Winner
"Lobbying in America," by Eric Lipton, Ben Protess, Nicholas Confessore and Brooke Williams, The New York Times

Breaking News Winner 
"Abdication of the 'Bond King,'" by Gregory Zuckerman and Kirsten Grind, The Wall Street Journal

Commentary Winner 
"Wall Street Accountability," by Jesse Eisinger, ProPublica

Explanatory Winner
"Borrowing Trouble," by Jason Grotto and Heather Gillers, Chicago Tribune

Feature Winner
"California Goes Nuts," by Tom Philpott and Matt Black, Mother Jones

Images/Visuals Winner
"Economic Tools & Visualizations," by Gregor Aisch, Wilson Andrews, Jeremy Ashkenas, Matthew Bloch, Mike Bostock, Shan Carter, Haeyoun Park, Alicia Parlapiano and Archie Tse, The New York Times

International Winner
"Product of Mexico," by Richard Marosi and Don Bartletti, Los Angeles Times

Investigative Winner
"Medicare Unmasked," by Christopher S. Stewart, Christopher Weaver, John Carreyrou, Rob Barry, Anna Wilde Mathews and Tom McGinty, The Wall Street Journal

Local Winners
"Misleading March to the Top," by Mike Hendricks and Mará Rose Williams, The Kansas City Star
"Unchecked Care," by Chris Serres and Glenn Howatt, Minneapolis Star Tribune

Personal Finance Winner
"Helping Retirees Navigate Pension Cuts in Detroit's Bankruptcy," by Susan Tompor, Detroit Free Press

Video/Audio Winner
"Inside Sysco: Exposing North America's Food Sheds," by Vicky Nguyen, Kevin Nious, Jeremy Carroll, Felipe Escamilla, David Paredes, Julie Putnam and Mark Villarreal, KNTV
 

CLOSE

2014 Winners

 

Beat Reporting Winner
"Duke Energy and Nuclear Power in Florida," by Ivan Penn, Tampa Bay Times

Breaking News Winner
"Bangladesh," by Jim Yardley, Julfikar Ali Manik, and Steven Greenhouse, The New York Times

Commentary Winner
"Commentary by Peter Goodman," by Peter Goodman, The Huffington Post

Explanatory Winner
"Assets of the Ayatollah," by Steve Stecklow, Babak Dehghanpisheh, and Yeganeh Torbati, Reuters

Images/Visuals Winner
"Interactive Graphics," by Ford Fessenden, Tom Giratikanon, Josh Keller, Archie Tse, Tim Wallace, Derek Watkins, Jeremy White, Karen Yourish, Shan Carter, Hannah Fairfield, Alicia Parlapiano, Mike Bostock, Amanda Cox, Matthew Ericson, Kevin Quealy, and Josh Williams, The New York Times

International Winner
"The Shortest Route to Riches," by Kerry A. Dolan and Rafael Marques de Morais, Forbes

Investigative Winner
"Breathless and Burdened: Dying from Black Lung, Buried by Law and Medicine," by Chris Hamby, Brian Ross, Matthew Mosk, Rhonda Schwartz, Chris Zubak-Skees, Ronnie Greene, and Jim Morris, The Center for Public Integrity, in partnership with ABC News

Magazines Winner
"Stranded: An iPhone Tester Caught in Apple's Supply Chain," by Cam Simpson, Bloomberg Businessweek

News Services Winner
"Rigging the World's Biggest Market," by Liam Vaughan, Gavin Finch, Bob Ivry, and Ambereen Choudhury, Bloomberg News

Large Newspapers Winner
"Five of the NSA Stories," by Barton Gellman, Laura Poitras, Ellen Nakashima, Craig Timberg, Steven Rich, and Ashkan Soltani, The Washington Post

Small & Medium Newspapers Winner
"Deadly Delays," by Ellen Gabler, Mark Johnson, John Fauber, Allan James Vestal, and Kristyna Wentz-Graff, Milwaukee Journal Sentinel

Online Winner
"Planet Money Makes A T-Shirt," by Kainaz Amaria, Alex Blumberg, Brian Boyer, Jacob Goldstein, Wes Lindamood, and Joshua Davis, NPR

Personal Finance Winner
"60 Minutes: 40 Million Mistakes," by Steve Kroft, Bill Owens, Jeff Fager, James Jacoby, Michael Karzis, and Matthew Lev, CBS News

Video/Audio Winner
"Under the Hood: The AAMCO Investigation," by Tisha Thompson, Rick Yarborough, Jeff Piper, and Mike Goldrick, WRC-TV
 

CLOSE

2013 Winners

 

Beat Reporting Winner
Tom Bergin of Reuters for "Corporate Taxation Series"
 
Breaking News Winner
Thomas Lee, David Phelps, Janet Moore, Paul McEnroe, Tony Kennedy, Patrick Kennedy and Eric Wieffering of Star Tribune for "Best Buy CEO Resigns Under Cloud"
 
Broadcast Winner
Byron Harris, Billy Bryant, Jason Trahan and Mark Smith of WFAA-TV for "Denticaid: Medicaid Dental Abuse in Texas"
 
Commentary Winner
John Gapper of Financial Times for "John Gapper (Financial Times)"
 
Explanatory Winner
Mike McGraw and Alan Bavley of The Kansas City Star for "Beef's Raw Edges"
 
Images/Visuals Winner
Tom Giratikanon, Amanda Cox, Sergio Pecanha, Alicia Parlapiano, Jeremy White, Robert Gebeloff, Ford Fessenden, Archie Tse, Alan McLean, Shan Carter, Mike Bostock and Matthew Ericson of The New York Times for "Economy Interactives"
 
International Winner
David Barboza and Sharon LaFraniere of The New York Times for "China's Secret Fortunes"
 
Investigative Winner
David Barstow, Alejandra Xanic von Bertrab and Stephanie Clifford of The New York Times for "Wal-Mart Abroad"
 
Magazines Winners
Connie Bruck of The New Yorker for "Cashier du Cinema"
 
Robert Capps of Wired Magazine for "Why Things Fail"
 
News Services Winner
Brian Grow, Anna Driver, Joshua Schneyer, Janet Roberts, Jeanine Prezioso, David Sheppard and John Shiffman of Reuters for "Inside Chesapeake Energy"
 
Large Newspapers Winner
Patricia Callahan, Sam Roe and Michael Hawthorne of Chicago Tribune for "Playing With Fire"
 
Small & Medium Newspapers Winners
Ames Alexander, Karen Garloch, Joseph Neff and David Raynor of The Charlotte Observer and The News & Observer for "Prognosis: Profits"
 
Mandy Locke and David Raynor of The News & Observer for "Ghost Workers"
 
Online Winner
Alison Young and Peter Eisler of USA TODAY for "Ghost Factories"
 
Personal Finance Winner
Jason Zweig of The Wall Street Journal for "The Intelligent Investor"
 

CLOSE

2012 Winners

 

2012 WINNERS

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS

Ken Bensinger for "Wheels of Fortune" in Los Angeles Times


CATEGORY B: MEDIUM & SMALL NEWSPAPERS

Raquel Rutledge, Rick Barrett, John Diedrich, Ben Poston and Mike de Sisti for "Shattered Trust" in Milwaukee Journal Sentinel

Spencer Soper and Scott Kraus for "Inside Amazon's Warehouse" in The Morning Call


CATEGORY C: MAGAZINES

Peter Elkind, Jennifer Reingold and Doris Burke for "Inside Pfizer's Palace Coup" in Fortune


CATEGORY D: COMMENTARY

Zanny Minton Beddoes, Edward Carr, John Peet, Patrick Foulis and John O'Sullivan for "Euro Zone" in The Economist


CATEGORY E: BREAKING NEWS

Brent Snavely, Greg Gardner and Chrissie Thompson for "GM-UAW Contract Negotiations" in Detroit Free Press


CATEGORY F: BEAT REPORTING

John Fauber for "'Side Effects' Beat Reporting" in Milwaukee Journal Sentinel

CATEGORY G: NEWS SERVICES

Brian Grow, Kelly Carr, Laurence Fletcher, Nanette Byrnes, Matthew Bigg, Joshua Schneyer, Cynthia Johnston and Sara Ledwith for "Shell Games" in Reuters


CATEGORY H: EXPLANATORY

Scott Pelley, Robert G. Anderson, Daniel Ruetenik, Robert J. Shattuck and Nicole Young for "The Next Housing Shock" on CBS News 60 Minutes


CATEGORY I: ONLINE ENTERPRISE

Mark Maremont, Tom McGinty, Jon Keegan, Palani Kumanan, Sarah Slobin and Neil King Jr. for "Jet Tracker" for The Wall Street Journal


CATEGORY J: BLOGGING

 Felix Salmon for "Felix Salmon's Blog" for Reuters

CATEGORY K: PERSONAL FINANCE

Penelope Wang, Kim Clark and Lisa Gibbs for "'Protecting Your Parents' Series" in Money


CATEGORY L: TELEVISION ENTERPRISE

Laura Sydell and Alex Blumberg for "When Patents Attack" on NPR and This American Life


CATEGORY M: BUSINESS BOOKS

Walter Isaacson for "Steve Jobs" published by Simon & Schuster

HONORABLE MENTION:
Abhijit V. Banerjee and Esther Duflo for "Poor Economics" published by PublicAffairs

 


CLOSE

2011 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


Winners (left to right) Ben Casselman, Russell Gold and Doug Blackmon pose for a photo.

"Deep Trouble," by Ben CasselmanRussell GoldDouglas A. BlackmonVanessa O'ConnellAlexandra Berzon and Ana Campoy, The Wall Street Journal


CATEGORY B: MEDIUM & SMALL NEWSPAPERS


Winner Michael J. Berens (right) poses for a photo with presenter Brian Ross (left) of ABC.

"Seniors for Sale," by Michael J. Berens, The Seattle Times

 


Presenter Brian Ross (left) of ABC poses for a photo with (left to right) Thomas Buckingham, winner Glenn Howatt and Todd Stone.

"Hounded -- Debtors and the New Breed of Collectors," by Chris Serres and Glenn Howatt, Minneapolis Star Tribune


CATEGORY C: MAGAZINES


Winners Amanda Bennett (left) and Charles R. Babcock (right) pose for a photo.

"End-of-Life Warning at $618,616 Makes Me Wonder Was It Worth It," by Amanda Bennett and Charles R. Babcock, Bloomberg Businessweek

CATEGORY D: COMMENTARY


Winner Paul Krugman (right) poses for a photo with presenter Erik Schatzker (left) of Bloomberg.

 "Paul Krugman Columns," by Paul Krugman, The New York Times


CATEGORY E: BREAKING NEWS


Presenter Margaret Brennan (left) of Bloomberg and winners (left to right) Jenny Strasburg, Tom Lauricella, Mary Pilon, Robin Sidel and Scott Patterson pose for a photo.

"Flash Crash," by Tom Lauricella, Peter A. McKay, Scott Patterson, Jenny Strasburg, Robin Sidel, Carolyn Cui and Mary Pilon, The Wall Street Journal


CATEGORY F: BEAT REPORTING


Presenter Jim Cramer (second to right) of CNBC and winners (left to right) Daniel Golden, John Hechinger and John Lauerman (far right) pose for a photo.

"Education Inc.," by Daniel Golden, John Hechinger and John Lauerman, Bloomberg News

CATEGORY G: NEWS SERVICES


Winner David Evans (right) poses for a photo with presenter Sue Herera (left) of CNBC.

"Profiting From Fallen Soldiers," by David Evans, Bloomberg News

CATEGORY H: EXPLANATORY


Winners Tim Logan (middle) and David Nicklaus (right) pose for a photo with presenter Matt Murray (left) of The Wall Street Journal.

"Edifice Complex," by David Nicklaus and Tim Logan, St. Louis Post-Dispatch

CATEGORY I: ONLINE ENTERPRISE


Winners Julia Angwin (left) and Scott Thurm (right) pose for a photo.

"What They Know," by Julia Angwin, Emily Steel, Scott Thurm, Christina Tsuei, Paul Antonson, Jill Kirschenbaum, Jovi Juan, Andrew Garcia Phillips, Sarah Slobin, Susan McGregor, Tom McGinty and Jennifer Valentino-DeVries, The Wall Street Journal


CATEGORY J: BLOGGING


Winner Kara Swisher poses for a photo.

"Liveblogging Yahoo Earnings Calls in 2010 (They're Funny!)," by Kara Swisher, All Things Digital

CATEGORY K: PERSONAL FINANCE


Winner Ron Lieber (right) poses for a photo with presenter Poppy Harlow (left) of CNN.

"Student Debt," by Ron Lieber, The New York Times


CATEGORY L: TELEVISION ENTERPRISE


Presenter Rebecca Jarvis (left) of CBS and winners (left to right) Mitch Weitzner, Scott Cohn and Jeff Pohlman pose for a photo.

 "Remington Under Fire: A CNBC Investigation," by Mitch Weitzner, Scott Cohn, Jeff Pohlman, Emily Bodenberg, Steven Banton and Gary Vandenbergh, CNBC


CATEGORY M: BUSINESS BOOKS


Presenter Bob Simon (left) of CBS poses for a photo with Peter Rudegeair (right) accepting the winning award on behalf of Sebastian Mallaby.

"More Money Than God: Hedge Funds and the Making of a New Elite" by Sebastian Mallaby, The Penguin Press


CLOSE

2010 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


Winner Michael Moss (right) poses for a photo with presenter Poppy Harlow (left) of CNN.

"Food Safety," by Michael Moss and Andrew Martin, The New York Times


CATEGORY B: MEDIUM & SMALL NEWSPAPERS


Winner Lucy Komisar poses for a photo.

"Keys to the Kingdom: How State Regulators Enabled a $7 Billion Ponzi Scheme," by Michael Sallah, Rob Barry and Lucy Komisar, The Miami Herald


CATEGORY C: MAGAZINES


Presenter Matt Murray (left) and winners (left to right) Doris Burke, James Bandler and Nicholas Varchaver pose for a photo.

"How Bernie Did It," by James Bandler, Nicholas Varchaver and Doris Burke, Fortune Magazine


CATEGORY D: COMMENTARY


David Friend of Vanity Fair accepting the winning award on behalf of Jospeh Stiglitz.


"Capitalist Fools and Wall Street's Toxic Message," by Joseph E. Stiglitz, Vanity Fair


CATEGORY E: BREAKING NEWS


Presenter Melissa Lee (left) of CNBC and winners Christine Tierney (center) and David Shepardson (right) pose for a photo.

Bankruptcy," by Christine Tierney, David Shepardson and Gordon Trowbridge, The Detroit News


CATEGORY F: BEAT WRITING


Presenter Bob Simon (left) of CBS and winners Ken Bensinger (center) and Ralph Vartabedian (right) pose for a photo.

"The Toyota Recall," by Ralph Vartabedian and Ken Bensinger, Los Angeles Times


CATEGORY G: NEWS SERVICE


Presenter Betty Liu (left) of Bloomberg Television and winners (left to right) Greg Gordon, Chris Adams and Kevin G. Hall pose for a photo.

"Goldman, Moody's and the Collapse of the American Economy," by Greg Gordon, Kevin G. Hall and Chris Adams, McClatchy Newspapers


CATEGORY H: FEATURE WRITING


Presenter Tom Keene (let) of Bloomberg News and David Friend (right) of Vanity Fair pose for a photo.

"Wall Street on the Tundra," by Michael Lewis, Vanity Fair


CATEGORY I: ONLINE COMMENTARY AND BLOGGING


Presenter Joanne Lipman (left) and winner David Pogue (right) pose for a photo.

"Pogue's Posts," by David Pogue, The New York Times


CATEGORY J: PERSONAL FINANCE


Winner Matthew Hathaway (left) and presenter Maria Bartiromo (right) of CNBC pose for a photo.

"From Prison to the Pinnacle," by Matthew Hathaway, Elizabethe Holland and Jim Gallagher, St. Louis Post-Dispatch


CATEGORY K: TELEVISION BREAKING NEWS


(Left to right) Winners Molly Mazilu, Mary Thompson and Wally Griffith pose for a photo with presenter Russ Stanton.

"The Madoff Scandal," by Scott Cohn, Mary Thompson, Courtney Ford, Wally Griffith, Molly Mazilu, CNBC


CATEGORY L: TELEVISION ENTERPRISE


(Left to right) Winners Lisa Orlando, David Faber, Mitch Weitzner, James Jacoby, Patrick Ahearn, Jill Landes and James Segelstein pose for a photo with presenter Chrystia Freeland (right).

"House of Cards," by David Faber, Mitch Weitzner, James Jacoby, Jill Landes and Patrick Ahearn, CNBC

Honorable Mention:

"Black Money," by Marlena Telvick, Lowell Bergman, Oriana Zill de Granados and Daniel Hirst, PBS Frontline


CATEGORY M: BUSINESS BOOK


Presenter Christine Romans (left) of CNN and winner Andrew Ross Sorkin (right) pose for a photo.

"Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Fought to Save the Financial System - and Themselves," by Andrew Ross Sorkin, Penguin Group (USA) - Viking


CLOSE

2009 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


(Left to right) Charles Duhigg, Stephen Labaton, Gretchen Morgenson and Peter S. Goodman of New York Times pose for a photo after winning in the large newspapers category.

"The Reckoning," by Gretchen Morgenson, Peter S. Goodman, Charles Duhigg, Carter Dougherty, Eric Dash, Julie Creswell, Jo Becker, Sheryl Gay Stolberg and Stephen Labaton, The New York Times


CATEGORY B: MEDIUM & SMALL NEWSPAPERS


Matthew Haggman (left) and Rob Barry (right) of The Miami Herald pose for a photo with presenter Glen Kramon (center) of The New York Times after winning in the medium & small newspapers category.

"Borrowers Betrayed," by Jack Dolan, Matthew Haggman and Rob Barry, The Miami Herald

Honorable Mention:


Franco Ordoñez (left) of The Charlotte Observer poses for a photo with presenter Glenn Kramon (center) of The New York Times after receiving an honorable mention in the medium & small newspapers category.

"The Cruelest Cuts," by Ames Alexander, Peter St. Onge, Franco Ordoñez, Kerry Hall and Ted Mellnik, The Charlotte Observer

CATEGORY C: MAGAZINES


David Leonhardt (right) of The New York Times poses for a photo with presenter Judy D. Olian (left) of UCLA Anderson School of Management after winning in the magazines category.

"Obamanomics," by David Leonhardt, The New York Times Magazine


CATEGORY D: COMMENTARY


Brian M. Carney (right) of The Wall Street Journal poses for a photo with presenter Amanda Bennett (left) of Bloomberg News after winning in the commentary category.

"Fannie Mae and Freddie Mac," by Brian M. Carney, The Wall Street Journal


CATEGORY E: BREAKING NEWS


(Left to right) Liam Pleven, Carrick Mollenkamp, Annalena Lobb, Matthew Karnitschnig, Serena Ng, Peter Lattman and Aaron Lucchetti of The Wall Street Journal pose for a photo after winning in the breaking news category.

"The Day That Changed Wall Street," by Carrick Mollenkamp, Susanne Craig, Serena Ng, Aaron Lucchetti, Matthew Karnitschnig, Dan Fitzpatrick, Deborah Solomon, Dennis K. Berman, Liam Pleven, Peter Lattman and Annelena Lobb, The Wall Street Journal


CATEGORY F: BEAT WRITING


Rick Rothacker (right) of The Charlotte Observer poses for a photo with presenter Amanda Bennett (left) of Bloomberg News after winning in the beat writing category.

"The Fall of Wachovia," by Rick Rothacker, The Charlotte Observer


Gretchen Morgenson (right) of The New York Times poses for a photo with presenter Amanda Bennett (left) of Bloomberg News after winning in the beat writing category.

"Wall Street," by Gretchen Morgenson, The New York Times


CATEGORY G: NEWS SERVICES


William Selway (left) and Martin Z. Braun (right) pose for a photo after winning in the news services category.

"Broken Promises," by William Selway and Martin Z. Braun, Bloomberg News


CATEGORY H: FEATURE WRITING


Joanne Lipman (left) of Condé Nast Portfolio poses for a photo with presenter David Schlesinger (right) of Thomson Reuters after accepting the award on behalf Michael Lewis, winner of the feature writing category,

"The End," by Michael Lewis, Condé Nast Portfolio


CATEGORY I: ONLINE


Richard Jenkins (left) and Rachel Elson (right) of MSN Money pose for a picture with presenter David Schlesinger (center) of Thomson Reuters after winning in the online category.

"Middle Class Crunch," by Art Lenehan, Peggy Collins, Aaron Whallon, Anh Ly, Elizabeth Daza, Joe Farro, Sean Enzwiler, Rachel Elson, Mark Baumgartner, Lauren Barack, Richard Conniff and Judi Hasson, MSN Money


CATEGORY J: TELEVISION BREAKING NEWS


Jennifer MacDonald (left) and L. Franklin Devine (right) of CBS News/60 Minutes pose for a photo with presenter Joanne Lipman (center) of Condé Nast Portfolio after winning in the television breaking news category.


"Economic Crisis: House of Cards," by Steve Kroft, Jennifer MacDonald and L. Franklin Devine, CBS News/60 Minutes


CATEGORY K: TELEVISION ENTERPRISE

"The Wasteland," by Scott Pelley, Solly Granatstein and Nicole Young, CBS News/60 Minutes


CATEGORY L: BUSINESS BOOK


Charles R. Morris (left) poses with presenter Matthew Murray (right) of The Wall Street Journal after winning the business book category.

"Trillion Dollar Meltdown: Easy Money, High Rollers, and the Great Credit Crash," by Charles R. Morris, Public Affairs


CLOSE

2008 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


Walt Bogdanich (center) and Andrew Lehern (right) of The New York Times
after winning the large newspapers category, posed for a photo
with presenter Glenn Kramon(left) of The New York Times.

"Toxic Pipeline," by Walt Bogdanich, Jake Hooker, David Barboza and Andrew W. Lehern, The New York Times


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS


Lisa Hammersly Munn (center) and Binyamin Appelbaum (right) of The Charlotte
Observer
after winning the medium newspapers category, posed for a photo
with presenter Marcus Brauchli (left) of News Corp.

"Sold A Nightmare," by Binyamin Appelbaum, Lisa Hammersly Munn, Ted Mellnik, Peter St. Onge and Liz Chandler, TheCharlotte (N.C.) Observer


CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS


Tony Bartelme (left) of The Post and Courier,
after winning the small newspapers category, posed for a photo
with presenter Jane Berentson (right) of Inc.

"The China Effect," by Tony Bartelme, The Post and Courier (Charleston, S.C.)


CATEGORY D: MAGAZINES


Allan Sloan (right) of Fortune after winning the magazines category, posed for a photo
with presenter Russ Stanton (left) of The Los Angeles Times.

"House of Junk," by Allan Sloan, Fortune

Honorable Mention: "In Nature's Casino," by Michael Lewis, The New York Times Magazine

 


CATEGORY E: COMMENTARY


Joe Nocera (center) of The New York Times, after winning the commentary
category, posed for a photo with presenter Matthew Bishop (left) of The Economist
and runner-up Daniel Howes (right) of The Detroit News.

"Talking Business," by Joe Nocera, The New York Times

Honorable Mention: "Business Columnist," by Daniel Howes, The Detroit News

 


CATEGORY F: BREAKING NEWS


Jenny Anderson (right) of The New York Times, after winning
the breaking news category, posed for a photo with presenter
Johnathan Wald (left) of CNBC.

"The Fall of E. Stanley O'Neal at Merrill Lynch," by Jenny Anderson and Landon Thomas Jr., The New York Times

Honorable Mention: "A New U.S. Auto Industry," by Katie Merx, Tim Higgins, Tom Walsh, Mark Phelan, Susan Tompor, Sarah A. Webster, Katherine Yung and Joe Guy Collier, Detroit Free Press

 


CATEGORY G: BEAT WRITING


(left to right) Serena Ng, Kate Kelly, David Reilly and Susanne Craig of
The Wall Street Journal
after winning the beat writing category, posed
for a photo with presenter Judy Olian (right) of UCLA Anderson.

"Breakdown at Bear Stearns," by Kate Kelly, Serena Ng, Susanne Craig and David Reilly, The Wall Street Journal

Honorable Mention: "Golden Opportunities," by Charles Duhigg, The New York Times

 


CATEGORY H: NEWS SERVICES


(left to right) Bob Ivry, Mark Pittman, and Kathleen M. Howley of
Bloomberg News
after winning the news services category, posed for a photo
with presenter Steve Adler (right) of BusinessWeek.

"Wall Street's Faustian Bargain," by Mark Pittman, Bob Ivry and Kathleen M. Howley, Bloomberg News


CATEGORY I: FEATURE WRITING


Charles Fishman (right) of Fast Company after winning the
feature writing category, posed for a photo with presenter
Glenn Kramon(left) of The New York Times.

"Message in a Bottle," by Charles Fishman, Fast Company [Added from the magazine category]


CATEGORY J: ONLINE


Anh Ly (left) and Suzanne McGee (right) of MSN Money
after winning the online category, posed for a photo
with presenter Amanda Bennett (center) of Bloomberg News.

"Keeping Up With The Wangs," by Art Lenehan, Anh Ly and Suzanne McGee, MSN Money


CATEGORY K: TELEVISION DAILY

"India's Promise," by Steve Washington, Darren Gersh, Dana Greenspon and Sanjay Jha, Nightly Business Report


CATEGORY L: TELEVISION ENTERPRISE


Byron Harris (right) of WFAA-TV after winning the
television enterprise category, posed for a photo
with presenter Joanne Lipman (left) of The Conde Nast Portfolio.

"Money for Nothing," by Byron Harris, Mark Smith and Kraig Kirchem, WFAA-TV


CATEGORY M: BUSINESS BOOK


David A. Kaplan after winning the business book category.

Mine's Bigger: Tom Perkins and the Making of the Greatest Sailing Machine Ever Built by David A. Kaplan (William Morrow)

CLOSE

2007 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS

sdfsd

Steve Stecklow (center) and James Bandler (right) of The Wall Street Journal after winning the large newspapers category, posed for a photo with presenter Steve Forbes (left) of Forbes. Charles Forelle and Mark Maremont (not pictured) were also winners.

“The Secretive Backdating of Option Awards for Corporate Executives” by Charles Forelle, James Bandler, Mark Maremont and Steve Stecklow, The Wall Street Journal

1. The Perfect Payday
2. Open Spigot, Bosses' Pay: How Stock Options Became Part of the Problem
3. Matter of Timing, Five More COmpanies Show Questionable Options Pattern
4. Dating Game, Stock-Options Criminal Charge: Slush Fund and Fake Employees
5. Executive Retreat, Stock-Options Scandal Fugitive Puts Roots Down in Namibia
6. Bad Options, How a Giant Insurer Decided to Oust Hugely Successful CEO
7. Executive Pay: The 9/11 Factor


 

CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS

Chiaki Kawajiri (left center), Stephanie Desmon (right center), and Gady A. Epstein (right) of The Baltimore Sun took home the prize for the medium newspapers category presented by Douglas Frantz (left) of The Los Angeles Times.

Crab Factory” by Chiaki Kawajiri, Gady A. Epstein and Stephanie Desmon, The Baltimore Sun


 

CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS

Mike McAndrew (right) and Michelle Breidenbach (not pictured) of The Post-Standard (Syracuse, N.Y.) won the 2007 small newspapers category which was presented by Glenn Kramon (left) of The New York Times.

The Great Empire Zone Giveaway” by Mike McAndrew and Michelle Breidenbach, The Post-Standard (Syracuse, N.Y.)


 

CATEGORY D: MAGAZINES

This year's award went to Charles Fishman (right) of Fast Company. He was congratulated by presenter Amanda Bennett (left) of Bloomberg News.

How Many Lightbulbs Does It Take to Change the World? One.” by Charles Fishman, Fast Company


 

CATEGORY E: COMMENTARY

Steve Bailey (left) of The Boston Globe was the winner of the 2007 Loeb award in the commentary category, which was presented by Jane Berentson (right) of Inc.

Steve Bailey Downtown” by Steve Bailey, The Boston Globe


 

CATEGORY F: DEADLINE WRITING

Henny Sender (left center), Ann Davis (right center) and Gregory Zuckerman (right) of The Wall Street Journal celebrated their victory in the deadline writing category with presenter Chrystia Freeland (left) of Financial Times.

“The Implosion of a Highflying Hedge Fund” by Ann Davis, Henny Sender and Gregory Zuckerman, The Wall Street Journal


 

CATEGORY G: BEAT WRITING

Heather Landy (left) of The Fort Worth Star Telegram received this year's Loeb award in the beat writing category from presenter Andrew Serwer (right) of Fortune.

Radio Shack CEO's Resume in Question” by Heather Landy, Fort Worth Star-Telegram


 

CATEGORY H: NEWS SERVICES OR ONLINE CONTENT

Alistair Barr of MarketWatch accepted his award in the news services or online category from presenter Stephen Adler (right) of BusinessWeek.

Who Are the Short Sellers?” by Alistair Barr, MarketWatch


 

 

CATEGORY I: FEATURE WRITING

Louis Uchitelle (right) of The New York Times, who was awarded witht he inaugural Loeb award in the feature writing category, is shown here with presenter Jonathan Wald (left) of CNBC.

"Rewriting the Social Contract" by Louis Uchitelle, The New York Times


CATEGORY J: TELEVISION DAILY

Jim Popkin (left) of NBC News accepted the award in the television daily category on behalf of his colleagues from presenter Daniel Hertzberg (right) of The Wall Street Journal.

“Trophy” by Jim Popkin, Lisa Myers, Albert Oetgen, Doug Adams, Adam Cirlasky and Rich Gardella, NBC News


 

CATEGORY K: TELEVISION ENTERPRISE

Keith Sharman (left), Andy Court (center) and Daniel J. Glucksman (right) of CBS News 60 Minutes had their work recognized with a win in the television enterprise category, along with their colleagues Jeff Fager and Patti Hassler (not pictured).

The Mother of All Heists” by Jeff Fager, Steve Kroft, Andy Court, Keith Sharman, Patti Hassler and Daniel J. Glucksman, CBS News 60 Minutes


 

 

CATEGORY L: BUSINESS BOOK

The Long Tail: Why the Future of Business is Selling Less of More” by Chris Anderson, Hyperion

CLOSE

2006 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS

Ann Hardie (left) and Alan Judd (right) of The Atlanta Journal Constitution celebrate their victory in the large newspapers category with Mark Braykovich (left) and presenter Lou Dobbs of CNN.

Borrower Beware” by Ann Hardie, Carrie Teegardin and Alan Judd, The Atlanta Journal-Constitution


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS

There was one winner and one honorable mention in the medium newspapers category.

Christopher Kirkpatrick (left) and Joshua Boak (right) of The Blade pose for the camera with presenter Glenn Kramon of The New York Times after winning in the medium newspapers category.

Winner: “Ohio Rare Coin Funds” by Christopher Kirkpatrick, Joshua Boak, Steve Eder, Jim Drew and Mike Wilkinson,The Blade (Toledo, Ohio)

Luke Timmerman (left) and David Heath (right) of The Seattle Times received an honorable mention in the medium newspapers category. They are pictured with presenter Glenn Kramon of The New York Times.

Honorable Mention: “Selling Drug Secrets” by Luke Timmerman and David Heath,The Seattle Times


CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS

This year's award in the small newspapers category went to Sam Kennedy of The Morning Call. He is congratulated by presenter Amanda Bennett of The Philadelphia Inquirer.

Sam Kennedy and Christina Gostomski of The Morning Call (Allentown, Pa.) for “School’s Pursuit of Profit Leaves Students Behind”

  1. "School's Pursuit of Profit Leaves Students Behind"
  2. "High Interest Student Loan Hearing Moves to Capital"
  3. "Spotlight to be on Lehigh Valley College Loans"
  4. "Dally Wants Hearing on School Loans"
  5. "School Steers Students to Backbreaking Loans"
  6. "Lawmakers Turn Up Heat On LVC Loans"


CATEGORY D: MAGAZINES

Carol Loomis of Fortune is the winner of the 2006 Loeb Award in the magazines category. She is pictured with presenter Glen Rochkind of CNBC.

Carol Loomis of Fortune for “Why Carly’s Big Bet Is Failing, How the HP Board KO’d Carly”


CATEGORY E: COMMENTARY

There were two winners in the commentary category.

Robert L. Pollock (left) of The Wall Street Journal accepts his award in the commentary category. He is congratulated by presenter Steve Adler of BusinessWeek.

Robert L. Pollock of The Wall Street Journal for “Review and Outlook: Kianna’s Law”

  1. "How About a Kianna's Law?"
  2. “Kianna's Legacy"

Steven Pearlstein (right) of The Washington Post accepts his award in the commentary category along with Jill Dutt and presenter Steve Adler of BusinessWeek.

Steven Pearlstein of The Washington Post for “Business and Economics Columns”

  1. "Big Three Lumbering Toward Failure"
  2. “Greenspan Misfires on Fannie, Freddie"


CATEGORY F: DEADLINE WRITING

Maureen Milford from The News Journal accepts her Loeb Award in the deadline writing category on behalf of her co-authors (not pictured). The award was presented by Paul Steiger of The Wall Street Journal.

Maureen Milford, Ted Griffith, Luladey B. Tadesse, Robin Brown, Gary Soulsman, Christopher Yasiejko, Michele Besso, Steven Church, Jeff Montgomery and Peter Bothum of The News Journal (New Castle, Del.) for “Sale of MBNA”


CATEGORY G: BEAT WRITING

The Wall Street Journal's Geeta Anand (right) is honored with the award in the beat writing category by presenter Jane Berentson of Inc.

Geeta Anand of The Wall Street Journal for “The Most Expensive Drugs and How They Came to Be”

  1. "How Drugs for Rare Diseases Became Lifeline for Companies"
  2. "A Biotech Drug Extends a Life, But at What Price?"


CATEGORY H: NEWS SERVICES OR ONLINE CONTENT

Frank Bass (left) and Dirk Lammers (right) of The Associated Press are congratulated by presenter Bob Kaiser of The Washington Post after winning the news services or online content category.

Frank Bass, Dirk Lammers and Larry Margasak of The Associated Press for “Lax Loans


CATEGORY I: TELEVISION DEADLINE

Mario Garcia, John Reiss, Liz Brown, Bob Epstein, Joo Lee, Kelly Vernardos and Heidi Barker of NBC Nightly News pose for the camera after winning the television deadline category.

Anne Thompson, Doug Adams, Liz Brown, Carl Sears, Kelly Venardos, Joo Lee, Rick Brown, Katie Ernst, Rich Dubroff, Doug Stoddart, Chuck Schaeffer, Mario Garcia, Meaghan Rady, Genevieve MichelBryan, Jill Silvestri, Chris Scholl, Sharon Hoffman, Albert Oetgen and John Reiss of NBC Nightly News for “The Katrina Effect”


CATEGORY J: TELEVISION ENTERPRISE

There was one winner and one honorable mention in the television enterprise category.

Lee Koromvokis (left) and Jacob Klein (right) of The News Hour with Jim Lehrer celebrate their victory in the television enterprise category with presenter Steve Forbes of Forbes.

Winner: Paul Solman, Lee Koromvokis, Jeffrey Klein, Jacob Klein and Joanne Elgart Jennings of The NewsHour with Jim Lehrer for “China Rising”

Byron Harris of WFAA-TV poses for the camera after receiving an honorable mention in the television enterprise category.

Honorable Mention: Byron Harris, Kraig Kirchem and Mark Smith of WFAA-TV (Dallas, Texas) for “Learning the Hard Way”


BUSINESS BOOK

James B. Stewart (left) is this year's winner in the business book category. He is congratulated by presenter Erick Pooley of Fortune.

James B. Stewart for “DisneyWar” from Simon & Schuster

CLOSE

2005 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


Walt Bogdanich of The New York Times poses for the camera after winning in the large newspapers category.

"Death on the Tracks" by Walt Bogdanich, The New York Times


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS


Jeff Plungis (left) and Bill Vlasic (right) of The Detroit News celebrate their victory in the medium newspapers category with presenter Ron Insana of CNBC.

"Danger Overhead: Crushed Roofs" by Bill Vlasic and Jeff Plungis, The Detroit News

1. "Thousands killed, hurt as auto roofs collapse"
2. "Seat belts not enough to save lives in rollovers"
3. "Feds, Big Three gird for roof showdown"


CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS


This year's award in the small newspaper category went to Craig Troianello (left) of The Yakima Herald Republic. He is congratulated by presenter Bruce G. Willison (right), Dean of UCLA Anderson School of Management.

"The China Challenge" by Craig Troianello, Yakima (WA) Herald-Republic

1. "Apples to Apples"
2. "Apples feed economy"
3. "Peering into the future"
4. "Meeting and competing"


CATEGORY D: MAGAZINES


Clifton Leaf (left) of Fortune and Charles Fishman (right) of Fast Company are the two winners of the 2005 Loeb Award in the magazines category.

"The Toll of a New Machine" by Charles Fishman, Fast Company

 

"Why We're Losing the War on Cancer (and How to Win It)" by Clifton Leaf, Fortune


CATEGORY E: COMMENTARY


Peter Eavis (right) from TheStreet.com is this year's winner in the commentary category. He is pictured with presenter Rik Kirkland, Global Editor of Fortune.

"Cracks in Fannie Mae’s Foundation" by Peter Eavis, TheStreet.com

1. "Fannie's Fearsome New Year Challenge"
2. "Freddie Flap Highlights Fannie Flaw"
3. "A New Reason to Fret About Fannie"
4. "Fannie Flap Points to Options Grants"
5. "Falcon Has Landed at Fannie Mae"
6. "Fannie Probe Turns to Derivatives"
7. "Fannie Fight Ready to Get Nastier"


CATEGORY F: DEADLINE WRITING


Steve Lohr (left) and Andrew Ross Sorkin (right) from The New York Times accept their Loeb award in the deadline writing category on behalf of their co-authors David Barboza, Gary Rivlin and John Markoff (all not pictured).

"End of an Era" by Andrew Ross Sorkin, Steve Lohr, David Barboza, Gary Rivlin and John Markoff,The New York Times




CATEGORY G: BEAT WRITING


The Wall Street Journal's Ellen Schultz (left) and Theo Francis (right) are honored with the award in the beat writing category by presenter Lionel Barber, U.S. Managing Editor of the Financial Times.

"The Short Life of 'Lifetime' Health-Care Benefits" by Ellen E. Schultz and Theo Francis,The Wall Street Journal


CATEGORY H: NEWS SERVICES OR ONLINE CONTENT


Carol Remond (left) of Dow Jones Newswires accepts her award in the news services or online content category from presenter Jill Dutt, Assistant Managing Editor of The Washington Post.

"Exposing Small-Cap Fraud" by Carol S. Remond, Dow Jones Newswires


CATEGORY I: TELEVISION DEADLINE

Berman and Cuomo
ABC News: Primetime received the Loeb Award in the television deadline category. Thomas Berman (left), and Chris Cuomo (right) accept the award from presenter Mark Morrison, Managing Editor of BusinessWeek. (Additional winners Shelley Ross, Bob Lange and Jack Pyle are not pictured).

"Money for Nothing?" by Chris Cuomo, Shelley Ross, Bob Lange, Thomas Berman and Jack Pyle, ABC News: Primetime


CATEGORY J: TELEVISION ENTERPRISE

No finalists were announced in the television enterprise category. The judging committee has chosen not to select a Loeb winner in the television enterprise category for 2005.


 

CLOSE

2004 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


The Washington Post’s Joe Stephens (left) and David Ottaway (far right), winners in the large newspaper category, are congratulated by presenter Rik Kirkland, managing editor of Fortune, (second from right). Jeff Leen, assistant managing editor (second from left), represents the organization.

"Big Green” by David Ottaway and Joe Stephens, The Washington Post

1. "Inside the Nature Conservancy"
2. "A House in the Woods"
3. "When Conservation and Business Fail to Mix"


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS


Fred Schulte (left) of the South Florida Sun-Sentinel is commended on his achievement by presenter Robert Kaiser (right), associate editor of The Washington Post.

"Drugging the Poor” by Fred Schulte, South Florida Sun-Sentinel


CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS


Kate Long (right) of The Charleston (WV) Gazette celebrates her win in the small newspaper category with Editor James Haught (left) who represents the organization.

"Everybody at Risk” by Kate Long, The Charleston Gazette

1. "On The Edge"
2. "We Sink Or Swim With Everyone Else"
3. "Insurance: With & Without"
4. "Cancel The Discount?"
5. "Hospital Sticker Shock"
6. "We Thought We Had Insurance"


CATEGORY D: MAGAZINES


BusinessWeek’s Pete Engardio (second from left) and Aaron Bernstein (second from right), are commended on their achievement by presenter Pamela Thomas-Graham, president and chief executive officer of CNBC (left). Stephen Shepard, editor-in-chief, accepts on behalf of the organization. Additional winner, Manjeet Kripalani, is not pictured.

"Is Your Job Next? / The Rise of India” by Aaron Bernstein, Pete Engardio and Manjeet Kripalani, BusinessWeek

1. "Is Your Job Next?"
2. "The Rise Of India"


CATEGORY E: COMMENTARY


The commentary category winner, Michael Hiltzik of the Los Angeles Times (left), was lauded by presenter Lou Dobbs (right), anchor and managing editor of CNN's "Lou Dobbs Tonight."

"Golden State" by Michael Hiltzik, Los Angeles Times


CATEGORY F: DEADLINE WRITING


Presenter Lionel Barber (center), U.S. managing editor of Financial Times, acknowledges the accomplishment of The Wall Street Journal’s Kate Kelly, Susanne Craig, Ianthe Jeanne Dugan and Theo Francis (left to right except for Barber).

"The Day Grasso Quit as NYSE Chief" by Susanne Craig, Ianthe Jeanne Dugan, Theo Francis and Kate Kelly, The Wall Street Journal

1. "Grasso Quits NYSE Amid Pay Furor"
2. "Tight-Knit Culture Will Help Shape Big Board's Future"
3. "Weakened NYSE Must Face Challenges"
4. "How Much Severance Pay Is Enough?"


CATEGORY G: BEAT WRITING


Andy Pasztor, J. Lynn Lunsford and Anne Marie Squeo of The Wall Street Journal (left to third from right), receive acclaim for winning the beat writing category from presenter Mark Morrison (right), managing editor for BusinessWeek. Jonathan Friedland (second from right) of The Wall Street Journal accepts on behalf of the organization.

“A Spotlight on Boeing’s Legal and Ethical Scandals” by J. Lynn Lunsford, Andy Pasztor and Anne Marie Squeo, The Wall Street Journal

1. "U. S. Probes Whether Boeing Misused a Rival's Documents"
2. "Mergers Make It Tougher to Punish Federal Contractors"
3. "Boeing Is Punished in Rocket Case"
4. "Boeing's Plan to Smooth Bumps Of Jet Market Hits Turbulence"
5. "Air Force Ex-Official Had Ties To Boeing During Contract Talks"
6. "Boeing CEO Condit Resigns In Shake-Up at Aerospace Titan"
7. "How Two Officials Got Caught By Pentagon's Revolving Door"


CATEGORY H: NEWS SERVICES OR ONLINE CONTENT


Presenter Bruce G. Willison, dean of UCLA Anderson School of Management (third from left) poses with David Evans (second from left) and Adrian Cox (right) of Bloomberg News and Matthew Winkler (left), editor-in-chief, who accepted on behalf of the organization. Additional winner, Abhay Singh, is not pictured.

The Flimflam Man” by Adrian Cox, David Evans and Abhay Singh, Bloomberg News


Knight Ridder Washington Bureau's Chris Adams (left) and Alison Young (center) enjoy their honors with organization representative, Editor James Asher (right).

Risky Rx” by Chris Adams and Alison Young, Knight Ridder Washington Bureau


CATEGORY I: SHORT FORM TELEVISION


NBC Nightly News' winners in the short form television category (left to right): Donna Bass, Charles Schaeffer, Joo Lee and Anne Thompson, are lauded by presenter John Hillkirk, executive editor of USA Today. Doug Adams, Christiana Arvelis, Steve Capus, Karen Nye, Albert Oetgen, Felicia Patinkin and Nikki Stamos, additional winners, are not pictured.

The Jobless Recovery” by Doug Adams, Christiana Arvelis, Donna Bass, Steve Capus, Joo Lee, Karen Nye, Albert Oetgen, Felicia Patinkin, Charles Schaeffer, Nikki Stamos and Anne Thompson, NBC Nightly News


CATEGORY J: LONG FORM TELEVISION


Presenter Paul E. Steiger (left), vice president and managing editor of The Wall Street Journal, congratulates Rome Hartman of CBS News "60 Minutes" (right), winner in the long form television category. Additional winner Lesley Stahl is not pictured.

"Imported from India” by Rome Hartman and Lesley Stahl, CBS News "60 Minutes"


 

CLOSE

2003 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


The Washington Post’s Alec Klein (left), winner in the large newspaper category, is congratulated by presenter, Paul E. Steiger, vice president and managing editor of The Wall Street Journal (right).

"AOL’s Advertising Deals" by Alec Klein, The Washington Post


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS


Winners in the medium newspaper category, Deborah O’Neil (second from left) and Jeff Harrington (left) of the St. Petersburg (FL) Times, pose with presenter, Paul E. Steiger (second from right), vice president and managing editor of The Wall Street Journal. Alecia Swasy (right), business editor, represents the organization.

"The CEO and His Church" by Deborah O’Neil and Jeff Harrington, St. Petersburg (FL) Times


CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS


Scott Finn (left) and Eric Eyre (right) of The Charleston (WV) Gazette, celebrate their win in the small newspaper category.

"A License to Steal" by Eric Eyre and Scott Finn, The Charleston (WV) Gazette


CATEGORY D: MAGAZINES


Institutional Investor’s Hal Lux (right), magazine category winner, is commended on his achievement by Michael Carroll, editor (left), and presenter, Sue Herera (center), co-anchor of CNBC’S "Business Center."

"Nationalities of Convenience" by Hal Lux, Institutional Investor


CATEGORY E: COMMENTARY


The commentary category winner, Jerry Flint of Forbes (right), was lauded by presenter, Richard C. Wald (left), consultant at ABC News.

"Auto Industry Commentary" by Jerry Flint, Forbes




CATEGORY F: DEADLINE WRITING


Presenter Matthew Winkler (fourth from left), editor-in-chief for Bloomberg News, acknowledges the accomplishment of The Wall Street Journal’s Jared Sandberg, Susan Pulliam, Gregory Zuckerman, Rebecca Blumenstein, Deborah Solomon and Shawn Young (left to right except Winkler and Hays). Carrick Mollenkamp is not pictured, and Laurie Hays, editor for technology (far right), accepts for the organization.

"WorldCom’s Whirlwind Demise" by Rebecca Blumenstein, Gregory Zuckerman, Jared Sandberg, Shawn Young, Susan Pulliam, Deborah Solomon and Carrick Mollenkamp, The Wall Street Journal


CATEGORY G: BEAT WRITING


Stephen Labaton of The New York Times (right), receives acclaim for winning the beat writing category from presenter Allan Sloan (left), Wall Street editor for Newsweek.

"Inside the S.E.C." by Stephen Labaton, The New York Times


CATEGORY H: NEWS SERVICES OR ONLINE CONTENT


Winner in the news services or online content category, Jon D. Markman of CNBC on MSN Money (center), is honored by presenter John Hillkirk (right), managing editor of the Money section of USA Today and Mark Pawlowsky, editor in chief, who accepts on behalf of the organization.

"SuperModels" by Jon D. Markman, CNBC on MSN Money


CATEGORY I: TELEVISION SHORT FORM


ABC News’ winners in the short form television category (left to right) are: Rhonda Schwartz, Jill Rackmill, Chris Vlasto, Gerilyn Curtin and David Scott. Brian Ross and Simon Surowicz are not pictured.

"Enron Investigation" by Brian Ross, Rhonda Schwartz, Chris Vlasto, Jill Rackmill, David Scott, Gerilyn Curtin and Simon Surowicz, ABC News


CATEGORY J: TELEVISION LONG FORM


Presenter Mark Morrison (left), managing editor of BusinessWeek, praises the work of Craig Cheatham (center), Mark Hadler (right) and Andrea Torrence (not pictured) of KMOV-TV (CBS affiliate, St. Louis, MO), winners of the long form television category.

"La Oroya, City of Lead" by Craig Cheatham, Mark Hadler and Andrea Torrence, KMOV-TV (CBS affiliate, St. Louis, MO)


CLOSE

2002 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


The large newspaper category winners, Duff Wilson (center) and David Heath (right) of The Seattle Times, are congratulated by presenter Mark Morrison (left), managing editor of BusinessWeek.

Uninformed Consent” by Duff Wilson and David Heath, The Seattle Times


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS


Mark Morrison (left), managing editor of BusinessWeek, acclaims the work of the award winners in the medium newspaper category, Jeffrey Meitrodt, Mark Schleifstein, Pamela Coyle and Ronette King (second from left to right) of The Times-Picayune (New Orleans, LA).

“Unequal Opportunity” by Jeffrey Meitrodt, Mark Schleifstein, Pamela Coyle and Ronette King, The Times-Picayune (New Orleans, LA)

1. “Pushed Aside
2. “Exploiting Opportunity
3. “Insecure Future
4. “Breaking Barriers
5. “Through the Cracks
6. “Ready-Mix DBE
7. “Numbers Game




CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS


Janet Patton (left) of Lexington (KY) Herald-Leader celebrates her win in the small newspaper category with Mark Morrison (right), managing editor of BusinessWeek.

Foal Deaths” by Janet Patton, Lexington (KY) Herald-Leader


CATEGORY D: MAGAZINES


BusinessWeek’s David Henry and Nanette Byrnes (center and right), magazine category winners, are commended on their achievement by Mary Anne Dolan (left), former editor of the Los Angeles Herald Examiner.

The Numbers Game, Why Earnings Are Too Rosy, Confused About Earnings” by David Henry and Nanette Byrnes, BusinessWeek


CATEGORY E: COMMENTARY


The 2002 commentary category winner, Gretchen Morgenson of The New York Times, was lauded by presenter Mary Anne Dolan, former editor of the Los Angeles Herald Examiner, as she accepted her award via telephone from Italy.

Market Watch” by Gretchen Morgenson, The New York Times


CATEGORY F: DEADLINE OR BEAT WRITING


Presenter John Hillkirk (right), managing editor for USA Today, acknowledges the accomplishment of The Wall Street Journal's Rebecca Smith (left) who also accepts for deadline or beat writing on behalf of absent co-recipient, John Emshwiller.

Enron: The Demise of a Giant” by Rebecca Smith and John Emshwiller, The Wall Street Journal


CATEGORY G: NEWS OR WIRE SERVICE


Adam Levy, Neil Roland, Peter Robison and Jonathan Berr (second from left to right) of Bloomberg News, winners of the first news or wire service award, are honored by John Hillkirk (left), managing editor of USA Today. Russell Hubbard, additional coauthor of the winning entry, was unable to attend.

“Muddy Markets” by Jonathan Berr, Adam Levy, Peter Robison, Russell Hubbard and Neil Roland, Bloomberg News

1. “Raytheon Briefed Analysts Without Telling the Public
2. “Raytheon SEC Probe May Test New Disclosure Rules, Analysts Say
3. “Enron CEO Skilling Takes Company in New Directions
4. “U.S. Earnings Reports Miss Point — How Much Did Company Earn?
5. “Enron Investors Say Lay Must Deliver on Earnings Transparency
6. “SEC to Charge Company With Misleading `Pro Formas'
7. “SEC to File First Fair Disclosure Case, Pitt Says


CATEGORY H AND I: TELEVISION


2002 winners in the television category, Lisa Slow, Allan Dodds Frank and James McGinnis (left, second from left and right) of Cable News Network/CNNfn, are praised by presenter Allan Sloan (second from right), Wall Street editor of Newsweek.

The Money Trail” by Allan Dodds Frank and Lisa Slow, Cable News Network/CNNfn


CLOSE

2001 Winners

 

CATEGORY A: LARGE NEWSPAPERS


The winners in the large newspaper category (left to right), Ronald Campbell, William Heisel and Mark Katches of the Orange County Register, are congratulated by presenter Paul Steiger (far right), managing editor of The Wall Street Journal.

“The Body Brokers” by William Heisel, Mark Katches and Ronald Campbell, The Orange County Register


CATEGORY B: MEDIUM NEWSPAPERS


Robert Sargent (left) of the Orlando Sentinel accepts the award for the medium newspaper category, on behalf of his co-authors Ramsey Campbell, Jim Leusner and Sean Holton, from Paul Steiger, managing editor of The Wall Street Journal.

“Government Inc.” by Robert Sargent, Ramsey Campbell, Jim Leusner and Sean Holton, The Orlando Sentinel


CATEGORY C: SMALL NEWSPAPERS


Winner in the small newspaper category, Bruce Rushton (left) of the Riverfront Times (St. Louis, MO), receives his award from Larry Armstrong, senior correspondent for BusinessWeek.

“Porn in the USA” by Bruce Rushton, The Riverfront Times (St. Louis, MO)


CATEGORY D: MAGAZINES


Gary Rivlin (center), the winner in the magazine category, and Jonathan Webber (left), editor-in-chief of The Industry Standard, accept the award from presenter Larry Armstrong, senior correspondent for BusinessWeek.

“AOL’s Rough Riders” by Gary Rivlin, The Industry Standard


CATEGORY E: COMMENTARY


The 2001 commentary category winner, Floyd Norris (right) of The New York Times, is presented with his award by Stephen West, media and entertainment editor of Bloomberg News.

“Floyd Norris Columns” by Floyd Norris, The New York Times


CATEGORY F: DEADLINE OR BEAT WRITING


Rebecca Smith (left) of The Wall Street Journal, winner of the deadline or beat writing category, receives congratulations from presenter Stephen West, media and entertainment editor of Bloomberg News.

“Juice Squeeze” by Rebecca Smith, The Wall Street Journal


CATEGORY G: TELEVISION


Winners in the television category, Lynne Dale and John Larson of Dateline NBC, were represented by Andrew Lehren (right), off-air reporter for the project, as Matt Krantz, reporter for USA Today, presented the award.

“The Paper Chase” by Lynne Dale, John Larson, Dateline NBC - NBC News


CATEGORY H: RADIO


Ed Wallace (left) of KLIF-AM (Dallas, TX), winner of the 2001 radio award, is congratulated by presenter Matt Krantz, reporter for USA Today.

“The 100 Greatest Events in the History of the Automotive Industry” by Ed Wallace, KLIF-AM (Dallas, TX)


CLOSE